تسمه و چهارپهلو

تسمه و چهارپهلو

تسمه

تسمه مقطعی صاف و مستطیل شکل است که بر حسب اندازه، کاربرهای مختلفی دارد.

این محصول مقطعی شبیه ورق فولادی دارد و تفاوت آن عرض کمترش نسبت به ورق فولادی می‌باشد.


انواع تسمه از لحاظ روش ساخت

تسمه نوردی

این محصول یکی از انواع پرمصرف تسمه های فولادی (آهنی) می‌باشد. به طور کلی تسمه مقطعی مشابه ورق فولادی است و از لحاظ ابعادی متفاوت با ورق می‌باشد و عرض آن کمتر از ورق است. این محصول از فولاد های بازیافتی و قراضه تولید می شود.

میزان تلرانس این نوع از تسمه‌ها ۰٫۳ است و معمولا در ساخت درب پنجره آکاردیونی، ریل های جرثقیل، ساخت پالت و … استفاده می شود.


تسمه فابریک

نوع دیگری از تسمه‌های پرکاربرد فولادی (آهنی) می‌باشد که از شمش های آهن تولید می شود و استحکام بالایی دارد.


تسمه ماشینکاری

تسمه ماشینکاری نوع خاصی از تسمه‌های پرکاربرد فولادی می‌باشد. از این محصول در نما سازی و مواردی که حساسیت زیادی دارند، استفاده می شود.

تسمه ترانسی نوعی تسمه‌ماشینکاری است که سطح آن کاملاً صیقلی شده است و حداقل تلرانس را دارا می باشد.


تفاوت تسمه نوردی، فابریک و ماشین کاری

روش تولید تسمه‌نوردی و تسمه‌فابریک نورد گرم شمش های فولادی میباشد.

ماده اولیه مورد استفاده برای تولید تسمه‌نوردی معمولا فولاد قراضه و بازیافتی می‌باشد اما مواد تسمه‌فابریک فولاد کوره(شمش)می باشد.

این دو نوع تسمه از لحاظ روش ساخت متفاوت از نوع ماشین‌کاری می‌باشند.

برای تولید تسمه‌ماشینکاری ابتدا باید ورق مادر تسمه با فرآیند نورد تولید شود. ورق مادر با نورد تختال با آنالیز مورد نظر که از معمولا از جنس ST37 می‌باشد، تولید می‌شود.

تختال ها به روش ریخته‌گری مداوم(پیوسته) مذاب فولاد تولید و توسط دستگاه هوا برش در طول‌های مشخصی بریده می‌شوند. پس از این تختال‌ها در دمای بالا در کوره‌های مخصوصی پیش گرم می‌شوند و طی چند مرحله نورد گرم در دمای بالا به ضخامت مورد نظر می‌رسند.

پس از تولید ورق مادر این ورق باید در عرض‌های مشخصی بریده شود این کار توسط دستگاه گیوتین انجام می‌شود و به عرض تسمه در می‌آیند. تسمه‌ها حین برش به دلیل تنش سطحی دچار خمیدگی می‌شوند این خمیدگی اصطلاحا با نام شمشیری شدن نیز شناخته می‌شود. خمیدگی محصول  توسط اطوکشی (Ironing) برطرف می‌شود. این کار با عبور تسمه‌ها از غلطک‌های مخصوصی در دمای پایین خمیدگی تسمه بر طرف می‌شود. همچنین علاوه بر شمشیری شدن حین برش خمش حول محور طولی هم بوجود می‌آید که به “شکلات پیچ معروف است و در واقع این نام گذاری به دلیل شباهت سبک تابیدگی روکش شکلات می‌باشد.

این نوع تابیدگی نیز با استفاده از نورد سرد برطرف می‌شود. هر چقدر عرض تسمه کمتر باشد خمیدگی‌ها و تابیدگی‌های آن بیشتر می‌شود.

پس از رفع خمش‌ها و تابیدگی‌ها لبه‌های تسمه به دلیل برشی که خورده‌اند تیز و پلیسه پلیسه می‌باشد.

برای رفع تیزی گوشه‌های از ماشینکاری استفاده می‌شود به همین دلیل این نوع ورق با نام ورق ماشینکاری شناخته می‌شود.


انواع تسمه از لحاظ جنس

تسمه‌CK45

این محصول نوعی تسمه‌فولادی از این جنس می‌باشد که با کد ۱٫۱۱۹۱ نیز شناخته می‌شود.

تسمه CK45 مشابه سایر انواع آن با فرآیند نورد یا با فرآیند برش ورق تولید می‌شود. به طور کلی تسمه‌CK45 مشابه نوع آهن معمولی به سه دسته فابریک، نوردی و ماشینکاری تقسیم می‌شوند.


تسمه ST52

تسمه ST52 نوعی تسمه‌فولادی با ترکیبات شیمیایی و خواص متفاوت از نوع معمولی ST37 می‌باشد.

تسمه با فرآیند نورد یا با فرآیند برش ورق تولید می‌شود و به طور کلی تسمه ST52 مشابه نوع آهنی معمولی به سه دسته فابریک، نوردی و ماشینکاری تقسیم می‌شوند.


تسمه‌ها و چهارپهلوهای فنری

تسمه‌های فنری خام پر کربن و آلیاژی در گریدهای متفاوت بصورت نورد گرم تولیده میشود.

این محصول بصورت شاخه ای (یا طولی) با طول های معمولاً ۱ تا ۶ متری به شکل لب تیز و لب گرد بوده و مقاومت به سایش و قابلیت استحکام بالایی دارد.


انواع گریدهای تسمه ها و چهارپهلوهای فنری

 CK60 – CK67 – CK75- CK85- CK101- 7176 (55Cr3) – ۷۱۷۷ (۶۰Cr3)- 8159- 7103- 7701- 1740(ms60)-2243-2007 (70cr2)


 


کاربرد و مصارف

تسمه‌ها و چهارپهلوهای فنری به دلیل داشتن سختی متوسط اولیه ( حدود ۲۰۰ تا ۲۶۰ ویکرز) و همچنین به دلیل قابلیت سختکاری خوب و بالا در صنایع متفاوت کاربردهای فراوانی داشته که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

  • صنایع خودروسازی ( در صنعت خودروسازی در شاه فنر خودروهای سبک، نیمه سنگین و سنگین، خصوصاً آلیاژهای ۷۱۷۶- ۸۱۵۹- ۷۷۰۱ کاربرد فراوانی دارد.)
  • صنایع کشاورزی ( در قطعات و برخی از لوازم ماشین آلات کشاورزی به دلیل قابلیت استحکام بالا و مقاومت به سایش و حالت ارتجاعی و حفظ شکل ظاهری مصرف دارد.)
  • حمل و نقل جاده ای و ریلی ( تسمه های فوق در قطعات واگن های قطار و فنرهای تسمه‌ای جهت ساخت شاه فنرهای واگن قطار و قطعات و لوازم ماشین آلات راهسازی و راهداری و تیغه های گریدر و … مصارف فراوانی دارد.)
  • صنایع سیمان و کاشی و سرامیک و معدنی ( تسمه های فنر فوق جهت ساخت انواع تیغه ها و چکش های آسیاب سنگ، سیمان و گچ و خاک و … مصارف فراوانی دارد.)
  • جهت ساخت و تولید انواع تیغه های آسیاب لاستیک، پلاستیک، چوب، کاغذ، کارتن، پارچه ، شیشه و نایلون و … و همچنین جهت ساخت انواع تیغه های برش و خم (بِرِیک ) استفاده فراوانی دارد.

چهارپهلو

چهارپهلو مقطعی صاف و مربعی شکل است که بر حسب اندازه، کاربرد های مختلفی دارد.

چهار پهلو در دونوع نوردی و ترانسی عرضه می شود.


چهار پهلو نوردی(نرمال)

از چهارپهلو نوردی در مواردی چون تولید یراق آلات و پیچ، صنایع تراشکاری، ساخت قالب های فلزی و … استفاده می شود.


چهار پهلو ترانس

چهارپهلو ترانسی همچون تسمه ترانسی، سطح آن صیقلی شده و دقت بالایی دارد و تلرانس آن به حداقل است.

چهارپهلو ترانسی در صنایع قفل سازی و مواردی که نیاز به دقت بالایی دارند، کاربرد دارد.


جنسچهار پهلو

چهار پهلو در جنس‌های مختلفی مانند ST37، ST44، ST52، MO40 و CK45 تولید می‌شود.

چهار پهلو نرمال بدون اشاره به جنس معرف چهارپهلو با جنس ST37 می‌باشد و در غیر اینصورت به جنس آن اشاره می‌شود.


آکام پارس تامین کننده انواع تسمه و چهار پهلوی نوردی، ماشینکاری و ترانسی بوده و آماده ارائه خدمات در زمینه استفاده و تامین این کالا به صنایع کشور می باشد.

مطالب مرتبط