فولاد ابزار کربنی

فولاد های ابزار کربنی

فولاد ابزار کربنی – Carbon Tool Steels

فولاد  ابزار کربنی به دلیل داشتن درصد بالای کربن و درصد پائین عناصر آلیاژی و همچنین عدم استفاده در صنایعی که نیاز به دمای کاری بالا دارند, از قیمت مناسبی برخوردار هستند و می توان از آنها برای ساخت قطعات و ابزار های متنوعی در صنایع مختلف استفاده نمود.


خصوصیت فولاد های ابزار کربنی

فولاد های ابزار کربنی به دلیل درصد بالای کربن خود, دارای مقاومت به سختی خیلی بالایی هستند و بطور کلی از سختی بالاتری نسبت به فولاد های سردکار و گرمکار برخوردار هستند, اما بر خلاف فولاد های گرمکار دمای کاری آنها بسیار پاین تر می باشد و در صورتی که در دمای کاری بیشتر از ۱۵۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرند خواص خود را از دست می دهند, یکی از نکات منفی فولاد های ابزار کربنی احتمال شکسته شدن و ترک برداشتن آن می باشد, که در بعضی از فولاد های این گروه با افزایش عناصر آلیاژی نظیر مولیبدن, منگنز, سیلیسییم و وانادیوم تا حدودی این مشکل را برطرف کرده اند.

از دیگر خصوصیت های مثبت فولاد های ابزار کربنی می توان به مقاومت به اصطکاک نیز اشاره کرد. ماشین کاری در فولاد های ابزار کربنی بسیار وابسته به میزان درصد عنصر کربن آن می باشد, هر چه میزان کربن بیشتر باشد ماشین کاری خیلی سخت می شود و هرچه میزان آن کمتر باشد ماشین کاری آن بهبود پیدا خواهد کرد.


خواص مثبت

  • مقاومت به سختی بالا به دلیل درصد کربن بالا
  • مقاومت به اصطکاک

خواص منفی

  • دمای کاری پائین حداکثر تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد
  • احتمال ترک برداشتن و شکسته شدن به دلیل کربن بالا ( در صورت افزایش عناصر آلیاژی نظیر مولیبدن, منگنز, سیلیسییم و وانادیوم این مشکل تا حدودی برطرف می گردد.)
  • ماشین کاری ضعیف به دلیل وجود درصد بالای کربن ( هرچقدر عنصر کربن کمتر باشد ماشین کاری بهبود می یابد)

کاربرد فولاد های ابزار کربنی

فولاد های ابزار کربنی را با توجه به درصد کربن موجود در آن می توان به سه گروه فولاد ابزاری با کربن کم (سختی پذیری کم), کربن متوسط (اصطکاک و سختی پذیری متوسط) و کربن زیاد (سختی بالا) تقسیم بندی کرد که هرکدام مناسب برای ساخت ابزار آلاتی برای صنایع مختلف می باشند که بطور مختصر می تواند به استفاده فولاد ابزاری کم کربن در ساخت قطعات مهندسی, ساختمان کشتی و راه آهن (با قابلیت جوش پذیری عالی), فولاد ابزار کربن متوسط برای ساخت قطعات و اجزاء در صنایع,راه آهن,ماشین آلات و دستگاه های و صنایع حمل و نقل, و از فولاد ابزار پر کربن برای ساخت قطعاتی که نیاز به مقاومت سایشی خوب دارند همچون غلطک ها,ابزار آلات ماشین آلات صنعتی اشاره نمود.

علاوه بر موارد ذکر شده می توان از فولاد های ابزار کربنی برای ساخت قطعاتی نظیر ابزار دستی, ابزار آلات کشاورزی, آچار, پیچ و مهره, ماتریس, محور کرپی داس, چکش, پیچ گوشتی, قالب های برجسته کاری تو پر و توخالی و همچنین قالب های برش و پانچ سرد و سایر ابزار آلات ساده دیگر نیز استفاده نمود.


فولاد های پرکاربرد ابزار کربنی

۱٫۱۵۲۵ با استانداردDIN C80W1

فولاد ابزار کربنی ۱٫۱۵۲۵ دارای خصوصیت سختی پذیری کم (پوسته ای), مقاومت سایشی پائین, چقرمگی و قابلیت ماشین کاری خیلی خوب و همچنین دارای اعوجاج زیاد در حین عملیات حرارتی می باشد. از این فولاد می توان در ساخت ابزار های ضربه ای در حالت سخت, سنبه های دستی برش ورق و چرم, اره باغبانی و ابزار آلات مشابه استفاده نمود.


۱٫۱۵۴۵ با استانداردDIN C105W1

فولاد ابزار کربنی ۱٫۱۵۲۵ دارای سختی پذیری کم (پوسته ای) با سختی سطح بیشتر نسبت به فولاد ابزار کربنی ۱٫۱۵۲۵ و همچنین مقاومت سایشی متوسط رو به پائین, اعوجاج زیاد و چقرمگی و قابلیت ماشین کاری خیلی خوب می باشد, واز آن می توان در ساخت قالب های برش و پانچ, تیغه های برشی و قالب های برجسته کاری توخالی و توپر و موارد مشابه دیگر استفاده نمود.


۱٫۱۷۳۰ با استاندارد DIN C45W

فولاد ابزار کربنی ۱٫۱۷۳۰ دارای چقرمگی و ماشین کاری بسیار عالی, سختی پذیری کم (پوسته ای) با عمق سختی بیشتر و همچنین مقاومت سایشی پائین و اعوجاج زیاد بوده, و از آن میتوان در ساخت ابزار های دستی مانند چکش, چنگک, تبر, درفش, پیچ گوشتی و قلم های سر پهن و سر باریک استفاده نمود.


۱٫۱۷۴۰ با استاندارد DIN C60W

فولاد ابزار کربنی ۱٫۱۷۴۰ با قابلیت ماشین کاری بسیار عالی, سختی پذیری کم (پوسته ای) با عمق سختی بیشتر, چقرمگی بسیار عالی, مقاومت سایشی پائین و اعوجاج زیاد, مناسب برای ساخت نگهدارنده ابزار ها مانند تنه فولاد های تند بر و ابزار های الماسه, تجهیزات ماشین های نساجی, صفحه های ضربه گیر در قالب های برش, چکش های سنگ شکن و ابزار های دستی و همچنین ساخت ابزار های دستی نظیر قلم های سر پهن و سر باریک, چنگک, درفش, پیچ گوشتی, تبر و موارد مشابه دیگر می باشد.


مشخصات فنی فولادهای ابزار کربنی

مشخصه فولاد ترکیبات شیمیایی آلمان DIN کاربرد
other W V Ni Mo Cr Mn Si C
فولاد C80W1 ۰٫۲ ۰٫۲ ۰٫۸ ۱۵۲۵ این نوع فولاد دارای سختی پذیری کم، مقاومت سایشی پائین، چقرمگی و قابلیت ماشین کاری خیلی خوب و همچنین دارای اعوجاج زیاد در حین عملیات حرارتی می باشد. فولاد ۱۵۲۵ در حوزه ابزارهای ضربه ای در حالت سرد، قالب برش سرد و سوراخکاری و قالب بازشو کاربرد دارد.
فولاد C105W1 ۰٫۱۸ ۰٫۱۸ ۱٫۰۵ ۱۵۴۵ فولاد ۱۵۴۵ دارای مقاومت سایشی متوسط رو به پائین، اعوجاج زیاد، چقرمگی و قابلیت ماشین کاری خیلی خوب می باشد. این نوع فولاد قالب های پرچکاری، ابزار نجاری، پانچ سرد و ابزارهای برجسته کاری کاربرد دارد.
فولاد C45W ۰٫۴ ۰٫۷ ۰٫۲۸ ۰٫۴۸ ۱۷۳۰ این نوع فولاد دارای چقرمگی و ماشین کاری بسیار عالی، سختی پذیری کم با عمق سختی بیشتر و همچنین مقاومت سایشی پائین و اعوجاج زیاد می باشد. فولاد ۱۷۳۰ در حوزه انواع ابزارهای دستی و کشاورزی نظیر چکش، چنگک، تبر، کارد و تیغه های برشی کاربرد دارد.
فولاد C60W ۰٫۴ ۰٫۷ ۰٫۲۸ ۰٫۶ ۱۷۴۰ فولاد ۱۷۴۰ قابلیت ماشین کاری بسیار عالی، سختی پذیری کم و مقاومت سایشی پایین می باشد. کاربرد این نوع فولاد در حوزه نگهدارنده ابزارها، چکش ها، سنگ شکن ها و ساخت ابزارها در صنایع چوب و فلز می باشد.
فولاد C85W ۰٫۶۳ ۰٫۳ ۰٫۸۶ ۱۸۳۰ فولاد ۱۸۳۰ دارای کمترین اعوجاج در هنگام عملیات حرارتی می باشد. این نوع فولاد در حوزه اره های دوار، اره های قابی برای کار بر روی چوب، مغزی چکش و ساخت تنه گیرنده قطاع اره های دیسکی کاربرد دارد.

جهت دریافت مشاوره و خرید فولاد های ابزار کربنی با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط