میل ترانس

میلگرد ترانس(میل ترانس)

میله های فولادی که در طی فرآیندی سطح آن صیقل داده می شود را میلگرد ترانس می گویند.

میلگرد ترانس انواع مختلفی داشته که از تفاوت در نحوه ساخت این محصول ناشی می شود. اساس کار تولید به شیوه نورد گرم می باشد ولی نحوه ساخت انواع آن متفاوت است. به طور کلی سایز این محصول با توجه به اندازه سطح مقطع آن اندازه گیری شده که قیمت متناسب با سایز، متغیر است.


انواع میل ترانس:

  • ترانس پولیش(تک پولیش)
  • ترانس دو پولیش(سنگ خورده)
  • ترانس کششی یا روغنی

ترانس پولیش(تک پولیش):

میلگرد ترانس تک پولیش جزو فولادهایی است که به دلیل انجام فرایند پولیش بر آن دارای سطحی براق می باشد. میلگردهای ترانس تک پولیش ابتدا به صورت میله های فولادی بودند که از فرایندهای کار گرم تولید می شوند و دارای سطحی ناصاف و غیربراق هستند.

سپس عملیات تابگیری و پرس انجام شده و بعد از آن بسته به ظاهر و شرایط کیفیت سطحی محصول، به روش کشش پولیش یا پیل پولیش با توجه به استاندارد DIN 668/h11 تبدیل به میلگرد پولیش ( دارای سطحی صاف و براق ) می شود.

توجه شود در روش تولید کشش پولیش به علت کشیدن سایز ( دوزه، اسید شوری و …) محصول سفتتر نسبت به روش پیل پولیش ( پوسته برداری ) می گردد.


سایزهای موجود 

۷ الی ۱۳۰ میلیمتر با تلرانس ابعادی h11


جنس 

  • آهن St37
  • CK45: میلگرد ترانس تک پولیش از جنس CK45 به علت مشکلات فرآیندی معمولا تولید نمی شود.


کاربرد میلگرد ترانس تک پولیش

صنایع خودروسازی ، ساخت ماشین آلات ، وسایل ورزشی و ساخت هواکش های صنعتی و …


ترانس دو پولیش(سنگ خورده):

میلگرد ترانس دو پولیش جزو میلگردهای فولادی است که توسط پولیش کردن دارای سطحی آینه ای هستند و از میلگردهای ترانس تک پولیش براق ترند.

میلگردهای ترانس دو پولیش ابتدا از فرایندهای کار گرم تولید می شوند و دارای سطحی غیربراق و ناصاف هستند.

سپس عملیات تابگیری و پرس انجام می گیرد و بعد از آ ن بسته به ظاهر و شرایط کیفیت سطحی محصول، به روش کشش پولیش یا پیل پولیش تبدیل به میلگرد پولیش ( دارای سطحی صاف و براق) با تلرانس معمول ۰٫۲ بالاتر از سایز نهایی می شود.

سپس با توجه به استاندارد DIN5936/h6 و DIN59360/h7  توسط دستگاه سنگ سنترلس عملیات سنگ زنی که شامل ۵ الی ۷ مرحله است شروع به انجام می گردد که نتیجه آن بالاترین کیفیت سطحی، بهترین دقت و تلرانس (۰٫۰۲ –  الی ۰٫۰۵ – )می باشد.


کاربرد میلگرد ترانس دو پولیش

در جرثقیل ، بالابر ، جک ، ماشین های راه سازی و صنعتی ، صنایع پمپ سازی و …


سایزهای موجود 

۴ الی ۹۰ میلیمتر با تلرانس ابعادی h6 ,h7


جنس 

  • آهن St37  که در بازار با نام سر زرد شناخته می شود.
  • CK45 که در بازار با نام سر قرمز شناخته می شود.

 

ترانس دو پولیش سر قرمز به علت وجود مقادیر درصد کربن ما بین ۰٫۴۲ الی ۰٫۴۸ قابلیت انجام فرایند آبکاری و سختکاری داشته و بسته به نوع فعالیت می تواندجایگزینی مقرون به صرفه اقتصادی برای میلگردهای روکش کرم و هارد کرم  باشند.

ترانس بلبرینگ‌خور: این‌میله نوعی از ترانس سنگ‌خورده با سطحی براق و البته تلرانس بازتر بوده که قابلیت مونتاژ بلبرینگ دارد.

قابل ذکر است که قیمت میل ترانس بلبرینگ خور نسبت به نوع دو پولیش(سنگ خورده) پایین تر می باشد.


ترانس کششی یا روغنی (ترانسمیسیون):

در ساخت این نوع میل ترانس، از مواد خام طبق گواهینامه فولاد آلیاژی به صورت روغنی و پولیش زده به قطر ۱۰ الی ۶۰ میلیمتر و شاخه هایی به اندازه ۳ و ۶ متری استفاده می کنند.


Image result for polish rod


 

آکام پارس تامین کننده انواع میل ترانس تک پولیش، دو پولیش و روغنی بوده و آماده ارائه خدمات در زمینه استفاده، تولید و تامین این کالا به صنایع کشور می باشد.

 

مطالب مرتبط