هندبوک استنلس استیل

استنلس استیل

فولاد زنگ نزن(استنلس استیل) مقدار مشخصی از آلیاژهای خاصی را در ترکیب خود دارد که منجر به مقاومت در برابر خوردگی می‌شود، از این رو به فولادهای زنگ نزن (Stainless Steel) معروف است. استنلس استیل یا فولاد زنگ نزن مقدار مشخصی از آلیاژهای خاصی را در ترکیب خود دارد که منجر به مقاومت در برابر خوردگی می‌شود. فولادهایی با مقدار آلیاژهای ویژه‌ای که در برابر خوردگی توان مقاومت را دارند را فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل می‌نامند. عامل اصلی مقاومت به خوردگی در فولادهای ضد زنگ معمولی حداقل ۱۱ درصد کروم می‌باشد.

 

ویژگی‌های بارز آلیاژهای ضد زنگ:

  • شکل‌پذیری عالی چقرمگی (مقاومت مواد در برابر شکست در اثر اعمال تنش) زیاد در دمای اتاق (دمای پایین)
  • مقاومت در برابر پوسته شدن
  • اکسایش و خزش در دمای بالا

 

فولاد زنگ نزن جزو فولادهای آلیاژی حاوی مقادیر قابل توجهی از کروم می‌باشند، حداقل مقدار کروم ۱۱ درصد می‌باشد و برای ضد نزدن حداقل مقدار مورد نیاز از کروم ۱۱% است. عنصر کروم آلیاژی مقاوم به خوردگی فولادهای زنگ نزن است که با تشکیل لایه محافظ از اکسید کروم روی سطح فولاد ضد زنگ، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی را بهبود می‌دهد. از وظایف کروم تحت شرایط مساعد حفاظت از فولاد در برابر مواد و محیط‌های خورنده است. در واقع از ترکیب فلز پایه (آهن) با حداقل ۱۱ درصد کروم (Cr) فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود.


هندبوکی مفید برای مهندسان

استنلس استیل کاربرد زیادی در صنعت دارند اما انتخاب فولاد زنگ نزن مناسب جهت کاربرد، محیط و شرایط کاری مشخص نیاز به دانش و اطلاعات فنی ویژه ای دارد.

هندبوک حاضر، اطلاعات بسیار مفیدی راجع به فولادهای زنگ نزن (استنلس استیل) و نحوه انتخاب آنها برای کاربردهای مختلف با توجه به شرایط کارکرد ارائه می دهد. این هندبوک برای طراحان قطعات و همچنین صنعتگرانی که به انتخاب گرید های مناسب فولادهای زنگ نزن برای پروژه های خود نیاز پیدا می کنند بسیار مفید است.


 


این هندبوک مفید را از لینک زیر دانلود نمایید:

DESIGN GUIDELINES FOR THE SELECTION AND USE OF STAINLESS STEEL


همچنین جهت مشاهده و دانلود هندبوک و کتاب های بیشتر در این خصوص به لینک زیر مراجعه نمایید.

Stainless Steel for Designers

مطالب مرتبط