ورق آجدار

ورق آجدار و استانداردهای آن

ورق آجدار نوعی ورق گرم است که بیشتر برای سطوح شیبدار یا نزدیک پرتگاه استفاده می‌شود تا از سرخوردن افراد و یا اشیاء جلوگیری کند.

برجستگی‌های ایجاد شده در سطح ورق، معمولا به شکل بادامی، لوزی، عدسی، قطره‌ای، شطرنجی و یا اشکال دیگر می‌باشد.

سقف‌های شیروانی نمونه ای از کاربرد این محصول است.

این ورق ها تحت عنوان ورق‌های شطرنجی (Chequred Sheet)، ورق‌های برجسته (Embossed Sheet) و ورق‌های کف‌سازی (Durbar Floor Sheet) نیز معرفی می‌شوند.

از طرفی با توجه نوع ضخامت و استقامت ورق آجدار، این نوع ورق‌ها برای کف کشتی‌ها، پل‌ها، پله‌ها، کف اتاق کامیون‌ها و وانت بارها، کف زمین‌های در حال عملیات ساخت و یا راه سازی که به صورت موقت باید عبور و مرور از روی آنها انجام گیرد، ساخت پله‌های اضطراری، ساخت دستگاه های صنعتی کارخانجات و غیره به کار می‌روند.


روش تولید

ورق آجدار به روش نورد گرم (Hot Rolling) تولید می‌شود؛ در این روش، ابتدا شمش فولادی از نوع تختال (اسلب) با مقطع و طول مشخص به درون کوره‌های پیش گرم ریخته شده و پس از رسیدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه‌های پوسته‌زدایی و نورد ابتدایی، مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می‌یابد.

نهایتاً با عبور از قفسه‌های نورد پایانی و انجام عملیات آج‌زنی به شکل ورق آجدار با ضخامت ۱.۵ تا ۱۰ میلیمتر تولید شده و به صورت کلاف (Coil) و یا برش‌ (Sheet) بسته‌بندی می‌گردند.
اسلب (Slab) یا تختال، قطعه‌ای مکعب مستطیل شکل و از فرآورده‌های میانی نورد فولاد است که معمولاً دارای ضخامت ۲۳۰ میلیمتر، عرض ۱.۲۵ متر و طول ۱۲ متر می‌باشد.


 

Ribbed sheet iran


مزایای ورق آجدار

  • سطح براق
  • انعطاف پذیری بالا
  •  استحکام بالای به خاطر طرح های روی سطح
  • کاربرد در برخی اهداف تزئینی با توجه به نیاز مشتری

ابعاد ورق آجدار

ورق‌های آجدار معمولا در ضخامت‌های ۱.۵ تا ۱۰ میلیمتر و در ابعاد ۲*۱ ، ۶*۱.۵ و ۶*۲ متر تولید می‌شوند.


تولید کنندگان

فولاد مبارکه اصفهان، آرسلور میتال قزاقزستان و دانکوک کره جنوبی.


جهت دریافت مشاوره و خرید ورق آجدار با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

 

مطالب مرتبط